Franchising, retail, business
15/06/2015
W ostatnich latach Lublin rozwijał się bardzo dynamicznie, a my pracujemy nad tym, aby ten trend co najmniej utrzymać - mówi w rozmowie z Magazyny.pl Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, odpowiedzialny za rozwój Lublina. Dlaczego to miasto jest świetną lokalizacją dla potencjalnych inwestorów? O tym w rozmowie.
Magazyny.pl: Lublin może być interesującym regionem dla inwestorów magazynowych?
Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów: Już w tej chwili Lublin jest bardzo interesującą lokalizacją dla tego typu inwestycji. Lublin przez kilka lat był białą plamą na mapie centrów dystrybucyjno-magazynowych.
Powodem była między innymi słaba infrastruktura, a co za tym idzie brak połączeń miasta z resztą kraju i świata. Na szczęście to już przeszłość.
Co się zmieniło?
Lublin intensywnie inwestuje w rozwój infrastruktury na przestrzeni ostatnich kilku lat. W 2013 roku Lublin posiadał najwyższy poziom wydatków inwestycyjnych per capita, który wyniósł około 2 200 zł na mieszkańca. Dzięki intensywnym działaniom władz lokalnych, nie tylko z samego Lublina, udało się rozpocząć budowę trasy ekspresowej S-17, która do 2018 roku połączy Lublin z Warszawą, a w przyszłości zostanie przedłużona aż do granicy kraju w Hrebennem.
W ciągu drogi S-17 zbudowana została obwodnica miasta wraz z drogami dojazdowymi. Jedynie zachodnia część obwodnicy, w kierunku Rzeszowa, w ciągu drogi ekspresowej S-19 znajduje się jeszcze w budowie. Docelowo będzie ona stanowiła dogodny dojazd do autostrady A4.
Dzięki licznym drogom dojazdowym do obwodnicy wyjazd z miasta nie stanowi większego problemu praktycznie z żadnej jego części. Co więcej, od 2016 roku planuje się rozpoczęcie prac nad utworzeniem strefy cargo w Porcie Lotniczym Lublin. Uruchomienie terminalu jest zaplanowane na 2018 rok.
To wszystko znacząco podniosło atrakcyjność terenów w mieście dla inwestycji magazynowych i przyciągnęło do miasta czołówkę deweloperów magazynowych.
Co może kusić potencjalnych inwestorów poza infrastrukturą?
Przede wszystkim lokalizacja. Strategiczne umiejscowienie aglomeracji jest istotną siłą Lublina, plasując miasto we Wschodniej Polsce, ale jednocześnie wciąż relatywnie blisko Warszawy i połączeń komunikacyjnych z zachodnią Polską.
Należy szczególnie podkreślić lokalizację w aspekcie położenia Lublina na trasie Via Carpathia, co daje ogromne możliwości dla operatorów parków logistycznych i ich najemców. Kolejnym istotnym aspektem są relatywnie niskie koszty pracy, prowadzenia oraz utrzymania biznesu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry.
W Lublinie można również liczyć na najwyższy poziom pomocy publicznej w Polsce, wynoszący od 50 proc. aż do 70 proc.
Poza tym każdy projekt ma przydzielonego Project Managera, który pomaga w procesie realizacji projektu inwestycyjnego na wszystkich jego etapach. W Lublinie żaden inwestor nie zostaje pozostawiony bez opieki.
Co oprócz obsługi Project managera oferują władze Lublina?
Obsługa inwestorów w Lublinie oferuje kompleksową obsługę przedsiębiorców zarówno na etapie przygotowywania inwestycji, w trakcie jej realizacji, jak i po jej zakończeniu. Działamy w systemie one-stop-shop, czyli kompleksowej i profesjonalnej obsługi w jednym miejscu.
Władze miasta opracowały i systematycznie wdrażają Strategię Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, który jest ważnym i strategicznym dokumentem stanowiącym podstawę naszych działań.
W celu sprawowania należytej opieki nad rozwojem miasta w ujęciu gospodarczym został powołany Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów składający się z kilku referatów dedykowanych różnym rodzajom aktywności, np. obsłudze inwestorów czy strategii miasta.
Jakie są zatem efekty tych działań?
W ciągu ostatnich 3 lat rocznie do Referatu Obsługi Inwestorów wpływało średnio ponad 100 zapytań związanych z realizacją nowego projektu inwestycyjnego w mieście lub jego bezpośrednich okolicach.
Zapytania te napływały zarówno od podmiotów już obecnych w Polsce, jak i inwestorów zagranicznych szukających lokalizacji na rozpoczęcie swojego biznesu w Polsce. W ten sposób do naszego kraju przybyły firmy takie jak Trimetis czy ABM Greiffenberger, oba przedsiębiorstwa z siedzibą w Lublinie. Ale przykładów nowych inwestycji w Lublinie w ostatnich latach jest znacznie więcej: URSUS, Modern-Expo, Asquini Polska, Proama, Convergys, Mobica, Transition Technolgies, Baxter Manufacturing czy powrót Ball Packaging Europe do Lublina.
Co więcej w latach 2010-2014 największe firmy z sektorów priorytetowych dla Lublina oraz branż towarzyszących zwiększyły swoje zatrudnienie łącznie o ponad 4 800 osób, z czego blisko 2 000 w szeroko rozumianym przemyśle i logistyce. Te dane pokazują wyraźnie jak dynamicznie rozwija się biznes w Lublinie.
Jakie inwestycje zrealizowano w Lublinie?
Pierwszym inwestorem, który zdecydował się na swój park magazynowy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest Millenium Logistic Park, która oferuje powierzchnie do wynajęcie wykonywane w systemie BTS.
Poza terenem SSE zostały zrealizowane między innymi Centrum Logistyczne Mełgiewska oraz GO EAST Lubelskie Centrum Logistyczne.
Fonte:http://magazyny.pl/blog/okiem-eksperta/lublin-dobry-region-dla-inwestorow-magazynowych/